do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
Wszystkie produkty w sklepie atramentowka.com są skategoryzowane według kodów oryginalnych kartridży (serii drukarek).
Przed wyborem produktu sprawdź numer wkładów w swojej drukarce.

Kategorie blog
Chmura tagów

Drukarka na studiach – zbędny dodatek czy praktyczna rzecz?

0

Wraz z początkiem września świeżo przyjęci studenci przygotowują listę niezbędnych rzeczy na nadchodzący rok akademicki. W ostatnich latach prawdziwym niezbędnikiem pozostaje laptop lub niewielkich rozmiarów notebook. Tradycyjne ręczne notatki odchodzą powoli do lamusa na rzecz zapisków w formie cyfrowej lub drukowanej. A jeśli mowa o drukowaniu, niektórzy studenci rozważają zakup drukarki, jednakże czy jest to opłacalna inwestycja? Zdania są podzielone – wszystko tak naprawdę zależy od ośrodka akademickiego.

Drukuj z pomocą karty studenta – praktyczne rozwiązanie w Stanach Zjednoczonych

W większości amerykańskich uniwersytetów studenci zamawiają pokoje drogą elektroniczną nie mając realnego wglądu w wynajmowany pokój. W niewielkich pomieszczeniach metraż pozostaje dosyć mocno ograniczony, a drukarki jak wiemy zajmują sporo cennego miejsca. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w USA jedynie niewielki procent studentów decyduje się na kupno własnej drukarki. Uczelnia w amerykańskim stanie Illinois oferuje możliwość wydrukowania dokumentów w uczelnianych pomieszczeniach jak: pracownie komputerowe, biblioteki lub specjalnych wspólnych pokojach. Michael J. Trivette ściśle związany z omawianym uniwersytetem dodaje, iż Punkty te dostępne są przez 24 godziny, dzięki czemu nie ma najmniejszego problemu, aby wydrukować niezbędny dokument. Co więcej uczelnia w Illinois umożliwia wydruk z przedpłaconych kart. Student z pomocą karty loguje się do systemu, dzięki czemu może wydrukować dokument na terenie całego kampusu. Studenci w zależności od obranego kierunku zużywają różne ilości papieru. Adepci kierunków mniej ścisłych drukują setki kartek z rozległą teorią, z kolei studentom kierunków ścisłych niejednokrotnie wystarczy kartka z zapisanymi wzorami i skromną teorią. Musimy mieć na uwadze jedną rzecz – niezależenie od studiowanego kierunku każdemu studentowi zdarzy się wydrukować ponadprogramową ilość kartek, która najczęściej ląduje w kącie. Zwłaszcza w okresie zaliczeniowym, gdy większość studentów hurtowo drukuje różnorodne pomoce naukowe.

Druk na uczelniach

Limit drukowania – czyli uczelnie dbają o środowisko

Jak podaje M. J. Trivette coraz większa liczba uczelni decyduje się na rozwiązania bardziej ekologiczne, zwłaszcza w ilości zużywanego papieru. Dla przykładu Reed College w Portland każdego roku narzuca uczniom limit stron drukowanych. College w miejscowości Asheville w Północnej Karolinie w ramach przysługiwano pakietu przydziela 400 podwójnych stron formatu A4. Czy takie podejście jest słuszne? Trudno jest jednoznacznie udzielić odpowiedzi na to pytanie, jednakże wokół ośrodków akademickich nie brakuje punktów ksero.

A jak wygląda drukowanie w polskich uczelniach?

Polskie uczelnie stopniowo wprowadzają programy rozwijające darmowe drukowanie w ramach statusu studenta, jednakże wciąż brakuje tak śmiałych rozwiązań jak na uczelni w Illinois. Uniwersytety i politechniki zdominowane są przez punkty ksero, w których po atrakcyjnej cenie zeskanujemy dokument, zrobimy ksero lub wydrukujemy dokument. Koszt skserowania lub czarnobiałego wydruku zazwyczaj zamyka się w kwocie od kilku do kilkudziesięciu groszy. Drukując więcej dokumentów można liczyć na atrakcyjne zniżki. W zdecydowanej większości przypadków studenci decydują się na wydruk czarnobiały, jednakże czasem koniecznością jest druk kolorowy. Kolorowy tusz jak doskonale wiemy jest znacznie droższy od czarnobiałego odpowiednika przez co cena druku diametralnie wzrasta. Jeśli podjęty kierunek studiów wymaga drukowania hurtowej ilości kolorowych dokumentów lepiej postawić na własną drukarkę, w pozostałych przypadkach kupno drukarki nie jest koniecznością. Niewątpliwie posiadanie własnej drukarki podnosi wygodę, gdyż w każdej chwili możemy wydrukować wybrany dokument, a ekonomicznych zamienników tuszy nie brakuje.

Jaką drukarkę wybrać?

Wybierając drukarkę dla studenta należy rozważyć kilka podstawowych kwestii przede wszystkim typ drukarki – laserowa lub tradycyjna atramentówka. Jeśli planujemy wydruk znacznej ilości dokumentów tekstowych lepiej sięgnąć po drukarkę laserową. Z kolei, gdy istnieje możliwość oddawania projektów zaliczeniowych w wersji elektronicznej trafniejszym wyborem okaże się drukarka atramentowa. Co więcej, gdy stawiamy wyłącznie na wydruk tekstu wybierzmy drukarkę czarnobiałą – jest tańsza i płacenie za funkcję, z której nie skorzystamy jest marnotrawstwem środków. Nowsze i wielofunkcyjne drukarki korzystają nowoczesnych rozwiązań jak drukowanie z chmury, a także nie wymagają żmudnego podłączania i konfigurowania. Wielofunkcyjne urządzenia można już zakupić nawet w kwocie 500zł.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl