do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
Wszystkie produkty w sklepie atramentowka.com są skategoryzowane według kodów oryginalnych kartridży (serii drukarek).
Przed wyborem produktu sprawdź numer wkładów w swojej drukarce.

Kategorie blog
Chmura tagów

Kup ode mnie drukarkę za tyle ile ona powinna kosztować a będę Ci sprzedawał tusze w realnej cenie

0

Nie tak dawno temu, Epson wypuścił na amerykański rybek nową linię drukarek z fabrycznym CISS, serie Eco Tank. Po dość dobrych wynikach serii Epson L oraz serii Epson M na rynkach Europy, Japończycy postanowili zaoferować pomysł fabrycznych CISS na najbardziej rozwiniętym rynku świata – USA. Jednym z pierwszych drukarki Epson  Eco Tank postanowił przetestować David Pogue, jeden z założycieli Yahoo Tech. Zobaczmy do jakich wniosków doszedł David.

seria biznesowa Epson Eco Tank

Swój przegląd David zaczyna z ostrej krytyki modelu biznesowego producentów drukarek, który oni zapożyczyli z branży golarek. Najpierw sprzedajesz konsumentowi tani zestaw startowy po czym zarabiasz na  drogich materiałach eksploatacyjnych. Czy to się opłaca? Jeśli wierzyć raportom IDC, taki model  pracuje bez zarzutu. Na samych drukarkach producenci robią roczny obrót na poziomie 8,2 mld USD, wtedy jak sprzedaż kartridży zapewnia przychody na poziomie 28 mld USD.

 Z takim stanem rzeczy na rynku drukarek atramentowych jeszcze można byłoby się pogodzić gdyby branża nie zaczęła dodatkowo udawać się do sztucznego postarzania produktów. Wszystko się zaczęło od łączenia kolorowych tuszy w jednym kartridżu. Wyczerpanie się jednego z kolorów oznaczało konieczność zakupu nowego wkładu ze wszystkimi kolorami. Później użytkownicy mogli zauważyć, że zmniejszyła się ilość tuszu, którym są napełnione oryginalne kartridże. Po tym, na ryku pojawiły się drukarki z gąbkowymi kartridżami w których, w skrajnych przypadkach, nawet połowa tuszu nigdy nie trafia na kartkę, osiadając w gąbce. Na dodatek, co raz więcej tuszu szło na automatyczne czyszczenie dysz głowicy. Wszystko to powodowało, że właściciel drukarki co raz częściej musiał udawać się do sklepu po nowe usze, a same tusze do drukarek niezmiennie zajmują pierwsze miejsce w rankingach najdroższych płynów Świata.

Jak wynika z rozmowy Dave’a z przedstawicielem Epson w USA, serią Eco Tank Epson próbuje złamać system wychodząc do klienta z ofertą „Kup ode mnie drukarkę za tyle ile ona powinna kosztować a będę Ci sprzedawał  tusze w realnej cenie”  Dość śmiałą propozycja, tym bardziej, że wcześniej coś podobnego próbował zrobić Kodak, sprzedając droższe od konkurencji drukarki lecz z tanimi jak barszcz tuszami. Użytkownicy po prostu przestali kupować drogie drukarki Kodak, które na dodatek miały mniej funkcji niż tańsza konkurencja. Epson na razie nie wycofuje się z modelu biznesowego zapożyczonego u golarek, lecz daję użytkownikom wybór: tania drukarka – drogie tusze lub realna cena drukarki – realna cena tuszu.

Epson z fabrycznym CISS

Do testów Dave zakupił drukarkę biurową Epson ET-4550. Cena takiego urządzenia wynosi aż 500 USD wtedy jak oferowane parametry oraz funkcjonalność nie wiele odbiegają od drukarki HP za 70 USD. Lecz dalej  na scenę wkracza matematyka. ET-4550 idzie w zestawie z dwuletnim zapasem tuszy, którego starczy na wydruk aż 8 500 kolorowych stron. Wtedy jak do drukarki HP musisz kupować kartridże po 40 USD za zestaw i żeby wydrukować 8 500 kolorowych stron, musiałbyś wydać aż 2 070 USD. Co się stanie, kiedy w CISS Epsona skończy się tusz? Kupujesz zestaw buteleczek do napełniania za 52 USD i drukujesz kolejne 8 500 kolorowych stron.  W ten sam czas z konkurencyjną drukarką wydajesz kolejne 2 070 USD.

Jak widać przy większej inwestycji początkowej, użytkownicy Epson Eco Tank uzyskują możliwość taniej eksploatacji w dłuższej perspektywie. Ten model doskonale odpowiada konsumentom Europejskim. Lecz czy będzie on skutecznym też na amerykańskim rynku? Amerykańscy konsumenci  przecież nigdy nie słynęli z chęci poświecenia swojego komfortu dzisiaj w imię lepszej sytuacji w przyszłości…   

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl