do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
Wszystkie produkty w sklepie atramentowka.com są skategoryzowane według kodów oryginalnych kartridży (serii drukarek).
Przed wyborem produktu sprawdź numer wkładów w swojej drukarce.

Epson WorkForce WF-3620DWF - Recenzja (test)

0

 

   

Typ urządzenia: 4w1

Rozdzielczość: 4800x2400 dpi

Rozmiar kropli: 2,8 pl

Ilość kolorów: 4

Wyposażenie: dupleks, podajnik, Wi-Fi

Kod tuszy: T2711-2714

 

Wprowadzenie:                                                                                                                                                                               

Epson Workforce WF-3620DWF to urządzenie wielofunkcyjne 4w1 (drukarka, skaner, kopiarka, faks), dedykowane do segmentu małych firm oraz osób wykonujących działalność zawodową z domu. Seria drukarek WorkForce jest próbą Epson’a skłonić firmy do stosowania drukarek atramentowych zamiast laserowych. Taka próba jest poparta zwiększonym resursem wkładów z tuszem do tego modelu. Tak na jednym kartridżu XXL z czarnym tuszem można wydrukować 2 200 stron, wtedy jak na wkładach kolorowych – 1 100 stron.

Cechy drukarki reklamowane przez producenta:  uniwersalne łącza Wi-Fi/Wi-Fi Direct/Ethernet, szuflada na 250 kartek oraz wyposażenie w technologię Epson Connect do obsługiwania drukarki z urządzeń mobilnych.

Wygląd i konstrukcja                                                                                                                                                                     

Mówiąc o wyglądzie drukarki, Epson WorkForce WF-3620DWF wygląda bardziej na solidnego „muła roboczego” niż na elegancki gadżet, chociaż wymiary drukarki mówią wyraźnie na jej korzyść (45x42x24 cm). Urządzenie bez zarzutu drukuje, kopiuje, skanuje oraz obsługiwuje dokumentację faksową. Dodatkowym atutem jest dupleks, który umożliwia automatyczny druk dwustronny oraz wyjście USB, dzięki któremu dokumenty oraz zdjęcia można drukować bezpośrednio z pendrive’u. Niestety przy druku przez port USB nie ma możliwości ustawienia jakości wydruku. Wyświetlacz też może nie pokazywać wszystkich zdjęć w formacie .jpg, które są zapisane na nośniku.

Epson Connect pozwala na druk dokumentów z tabletów oraz smartphonów, zarówno jak na skanowanie do tych urządzeń.

Dotykowy wyświetlacz WF-3620 ma 6.8 cm. Nie jest to na tyle duży wyświetlacz jak powiedzmy w nie co droższej konfiguracji Epson WorkForce WF-7620DTWF (10,9 cm) lecz taki wymiar też pozwala na wygodne korzystanie z menu drukarki. 

Wieczne Kartridże do Epson WorkForce WF-3620

Ten model posiada jedną frontalną szufladę na papier, która mieści 250 kartek. Lecz w obsłudze papieru kryje się jedna z niewielu wad Epson WorkForce WF-3620DWF. Za każdym razem jak otwierasz szufladę na papier należy ręcznie wybrać na wyświetlaczu typ i rozmiar papieru. W taki sposób jeśli wydrukowałeś kilka zdjęć 10x15 po czym chcesz powrócić do druku zwykłych dokumentów w formacie A4 a nie zmieniłeś rozmiar papieru na wyświetlaczu, wydruki będą nadal wychodzić w formacie 10x15. To samo dotyczy sytuacji kiedy chcesz wydrukować zdjęcia z komputera. Po tym jak wybrałeś rozmiar i typ papieru w oknie systemowym na komputerze, musisz ręcznie wystawić takie same parametry na wyświetlaczu drukarki. W innym przypadku będzie wyskakiwał komunikat, że papier nie odpowiada ustawieniom drukarki.

Nie jest zbyt wygodny też proces zatrzymywania wydruku wysłanego przez przypadek/pomyłkę. Nie wystarczy wcisnąć tylko przycisk STOP, należy dodatkowo potwierdzić decyzję na wyświetlaczu. Ten proces zajmuje więcej czasu niż powinien. 

Szybkość druku                                                                                                                                                                               

Realna szybkość druku w WorkForce WF-3620 przyjemnie zaskakuje. Epson reklamuje szybkość druku w tym modelu na poziomie 10 stron na minutę przy druku kolorowym oraz 19 stron na minutę przy druku czarno-białym. W rzeczywistości kolorowe wydruki wychodzą z szybkością 13 stron na minutę a czarno-białe – 19 str./min. Taki wynik oczywiście nie można porównać z 40 stronami na minutę w HP Officejet Pro x576dw, która jest wpisana do księgi rekordów Guiness’a za szybki druk, lecz taka ilość kartek wydrukowanych w ciągu minuty jest uważana wciąż za szybki druk.

Epson WorkForce WF-3620WDF jest też jedną z najszybszych drukarek wśród atramentówek w zakresie szybkości wydruku pierwszej strony. Pierwsza strona wychodzi po 19 sekundach jeśli drukarka została dopiero włączona. 13 sekund zajmuje wydruk pierwszej strony po wybudzeniu urządzenia z tryby standby i tylko 7 sekund jeśli drukarka jest już w trakcie druku

 

Druk tekstu vs druk zdjęć                                                                                                                                                               

Zwykle drukarki Epson’a są krytykowane za brak uniwersalności w druku dokumentów tekstowych vs zdjęć. Najczęściej drukarki Epson pozycjonowane jak fotograficzne bardzo ładnie drukują zdjęcia lecz przy druku dokumentów, wydruki nie osiągają najwyższego poziomu jakości. I odwrotnie, drukarki orientowane na obsługiwanie dokumentów dobrze radzą sobie z tekstami, wtedy jak zdjęcia wychodzą mniej wyraziste. W przypadku Epson WF-3620DWF ta tendencja została przełamana.

Grafika wydrukowana na tym modelu w trybie druku dokumentów wygląda po prostu doskonale. WF-3620DWF odwzorowuje skomplikowane elementy graficzne z bardzo dobrą dokładnością oraz wyrazistością.

Jednocześnie wydrukowane na tej drukarce czarno-białe i kolorowe zdjęcia można z łatwością pomylić z profesjonalnymi foto. Kolory wychodzą naturalne z dobrym zadrukiem najmniejszych szczegółów. Niestety, przy druku z pendrive’a jakość może być nie co gorsza ze względu na brak możliwości wyboru jakości druku.

 

Zużycie energii i głośność                                                                                                                                                               

WF-3620DWF pobiera 20W w trakcie druku oraz 1W w trybie stand-by. Jest to obecnie standard dla nowoczesnych drukarek atramentowych. Co dotyczy szumu, jest on na poziomie 56 dB w trakcie druku. To jest nie co ponad normę (51 dB). Żeby praca drukarki była uważana za cichą, poziom szumu powinien zejść poniżej 50 dB

 

Skanowanie i kopiowanie                                                                                                                                                               

Użytkownicy mogą skanować dokumenty na pendrive, na komputer oraz wysyłać bezpośrednio z drukarki do chmury. Interface skanera jest dość intuitywny. Skanowanie zdjęcia 10x15 zajmuje 7 sekund a dokumentu A4 – 10, co jest naprawdę szybko.

Z kopiowaniem niestety zachodzi ta sama potrzeba ręcznego ustawiania formatu papieru na wyświetlaczu za każdym razem jak chcemy skopiować dokument o innych wymiarach. Tym nie mniej po dłuższej eksploatacji drukarki taki nawyk już wchodzi w krew.

 

Koszty wydruku jednej strony                                                                                                                                                       

Przy zakupie najtańszych oryginalnych kartridży serii T27 do tej drukarki o pojemności 6,6 ml, koszt wydruku wynosi jedynie 18 groszy za stronę co jest poniżej średniej wśród atramentowych urządzeń wielofunkcyjnych formatu A4. Pod względem kosztów za wydruk 1 strony WF3620 mogą pobić tylko Epson Expression Photo XP-950, Brother MFC-J4510DW oraz WorkForce Pro WP-4545DTWF.

Pry zakupie kartridży serii T27XL lub T27XXL koszt jednej strony jest jeszcze niższy, chociaż i cena takich wkładów jest co najmniej dwa razy wyższa ze względu na pojemność (17,7 oraz 34,1 ml)

 

Podsumowanie                                                                                                                                                                                

 

Zalety     Wady
  • Intuicyjny wyświetlacz dotykowy
  • Bardzo wysoka jakość druku
  • Wysoka szybkość druku
  • Dupleks + Automatyczny podajnik na 35 kartek
  • Druk mobilny z Epson Connect
  • Wi-Fi, Wi-Fi Direct and Ethernet
 
  • Mało intuitywny system obsługi papieru
  • Głośny w trakcie druku
  • Brak możliwości druku w najwyższej jakości z pendrive’a

 * Dana recenzja została przygotowana w oparciu o materiały umieszczone na portalach printers.toptenreviews.com, digitalversus.com oraz digitaltrends.com

Wpisy Powiązane:

Epson Workforce WF-3620DWF: zabezpieczenie wydruków przed kopiowaniem

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl