do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
Wszystkie produkty w sklepie atramentowka.com są skategoryzowane według kodów oryginalnych kartridży (serii drukarek).
Przed wyborem produktu sprawdź numer wkładów w swojej drukarce.

Memjet – Globalny lider szybkiego druku

0

Memjet, najszybszy druk

Na dzień dzisiejszy firma Memjet jest znana z innowacyjnych rozwiązań, które przekładają się na rewolucyjne zwiększenie szybkości druku zarówno w zwykłych drukarkach biurowych jak i w szerokoformatowych ploterach oraz drukarkach etykiet. Jako firma Memjet, ten producent nie jest starym i doświadczonym graczem na rynku, gdyż istnieje dopiero od 2002 roku. Lecz korzenia tego przedsiębiorstwa sięgają początków komercyjnej eksploatacji druku atramentowego w dalekim 1994 roku, kiedy pomysł na technologię Memjet dopiero pojawił się u australijskich inżynierów.

Historia Powstania Memjet

Kia Silverbrook

Powstanie technologii Memjet jest związane z imieniem Kia Silverbrook’a – australijskiego wynalazcy i przedsiębiorcy, który w 1994 roku założył technologiczną firmę badawczą Silverbrook Research w Balmain (Australia). Druk atramentowy nie był jedynym kierunkiem działalności Silverbrook Research, lecz technologia Memjet była jednym z największych priorytetów dla inżynierów danej firmy. Pomysł australijczyków na druk atramentowy był dość prosty – technologia druku powinna opierać się o stosowanie jednopasmowej nieruchomej głowicy drukującej, która zajmuje całą szerokość nośnika, na którym drukuje. Taka szerokośż głowocy pozwoli umieścić co najmniej 50 000 dysz, które przy wymiarach kropli 1 pico-liter potrafią zadrukowywać kartrkę z zawrotna szybkością osiągając przy tym jakość druku nie mniej niż 1600 dpi.

Memject C6010 - idealna drukarka do biura z dużym obciążeniem druku

Na opracowanie takiej technologii potrzeba było mnóstwo środków finansowych. W jakości sponsora rozwoju technologii Memjet, Silverbrook Research udało się pozyskać rodzine Kaiserów na czele z Georgem Kaiserem. Tak, za wsparcia finansowego Kaiserów, we współpracy z Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), do 2007 roku inżynierowie Silverbrook Research opracowały i przetestowały ponad 1 000 różnego rodzaju dysz drukujących. 13 lat zajęło opracowanie odpowiedniej formy i parametrów dyszy, która mogłaby sprostać założeniom koncepcji Memjet. Ostatecznie technologia została opracowana w 2007 roku i przedstawiona na Consumer Electronic Shaw w 2009 roku a pierwszy działający prototyp drukarki został zaprezentowany na tym samy Show już w 2011 roku.

Konflikt dookoła Memjet

Niebawem po publicznej demonstracji technologii Memjet i jej  sukcesie  w branzy, rozpoczął się głośny i kosztowny konflikt sądowy pomiędzy rodziną Kaiserów (głównym inwestorem projektu) oraz Silverbrook Research (głównym developerem technologii). Konflikt dotyczył intelektualnejh własności na patenty technologii Memjet oraz samej firm Memjet, która została powołana przez Silverbrook Research w celu komercjonalizacji projektu Memjet. Rodzina Kaiser pragnęł przejąć cały pakiet około 4 000 patentów dotyczących technologii Memjet oraz pozyckać całkowytą kontrolę nad spółką Memjet, w związku z czym złożyła pozew o oszustwo przeciwko Silverbrook Research oraz Kia Silverbrook osobiście. Pozew rodziny Kaiserów doprowadził do tego, że firma Memjet zostałą zmuszona do zamknięcia biur oraz zawieszenia produkcji w Sidney, a główna siedziba została przeniesiona do San-Diego, w Californii (USA). Dopiero w 2012 roku po długich bataliach sądowych, stronom udało się dojść do porozumienia i podpisać umowę. Wskutek porozumienia rodzina Kaiser wycofała się z walki o prawa na patenty Memjet i wszystkie 4 000 patentów przeszły na własność spółki Memjet, która otrzymała możliwość zatrudnić ponad 300 byłych inżynierów Silverbrook Research, pracujących nad projektem Memjet. W taki sposób cała działalność Memjest jako firmy została odblokowana.

Memjet C6030 - urządzenie wielofunkcyjne na szybkie rozwiązanie problemów w biurze

Memjet a inne marki

Praktycznie od razu po prezentacji technologii Memjet wywołała ona aktywne zainteresowanie ze strony producentów drukarek szerokoformatowych. W związku z tym technologia Memjet bardzo szybko znalazła się w ploterach takich producentów jak Fuji Xerox, Canon, Oce, Xante oraz wielu innych. Współpraca z innymi producentami w sektorze druku szerokoformatowego oraz druku etykiet pomogła Memjet ominąć zakaz sądowy na produkcję. W sektorze druku biurowego natomiast, Memjet zrezygnowała z własnej dytrybucji a udała się do sprzedarzy licencji na produkcję najwięckszym światowym producentom i dydtrybutorom. W związku z tym, na rynku pojawiły się drukarki, wyprodukowane według rysunków technicznych Memjet, lecz noszących markę Lomond, LG lub Lenovo. Dopiero po zażegnaniu konfliktu sądowego, producentowi udało się wrócić do tradycyjnego modelu dystrybucji. W połowie zeszłego roku, Memjet rozerwała umowy z vendorami produkującymi drukarki Memjet pod własną marka i przeszła do władnej dystrybucji w trzech centrów dydtrybucyjnych w San-Diego, Dublinie oraz Taipei.

Na chwilę obecną, w branży drukarek biurowych jest dwa produkty Memjet – Drukarka Memjet C6010 oraz urządzenie wielofunkcyjne Memjet C6030. Obydwie drukarki oferują zawrotną szybkość druku 60 stron na minutę z rewolucyjnymi jak na obecne warunki kosztami druku. Ponadto Memjet oficjalnie pozwala na regenerację swoich kartridży a nawet zachęca do ich regeneracji, co czyni eksploatację tych drukarek jeszcze tańszą.   

Wpisy powiązane:

- Waterfall Printhead Technology - sekret szybkości drukarek Memjet

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl