do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
Wszystkie produkty w sklepie atramentowka.com są skategoryzowane według kodów oryginalnych kartridży (serii drukarek).
Przed wyborem produktu sprawdź numer wkładów w swojej drukarce.

Kategorie blog
Chmura tagów

Micro Piezo (Technologia druku)

0

Poniekąd patrząc na tebele charakterystyk drukarki w sklepie lub na stronach internetowych widzimy mnóstwo niezrozumiałych symboli, skrótów oraz terminów, które nie wiele mówą przeciętnemu użytkownikowi drukarek, chociaż mogą kryć w sobie ważne informację, które mogą i powinne wpływać na decyzje zakupowe. Jednym z takich terminów jest „Micro Piezo”, który często widzimy w opisach drukarek Epson serii „Stylus”, „WorkForce”, „Expression”, „L” oraz „M”. Spróbujmy wyjaśnić co kryje się za tym pojęciem.

Co to jest Micro Piezo?

W dużym uproszczeniu Micro Piezo jest technologią wystrzeliwania kropelek tuszu z głowicy drukującej, którą stosuje się we wszystkich współczesnych drukarkach atramentowych Epson. Dana technologia jest  komercyjną adaptacją  głowicy piezo-elektrycznej, która bazuje na wykorzystaniu piezo-właściwosci niektórych materiałów (kryształów i ceramiki). Dane materiały mają właściwość zmieniać fizyczną formę (deformować się) pod wpływem impulsów elektrycznych. W głowicy piezo-elektrycznej to zjawisko zostało wykorzystane poprzez umieszczenie piezo-kryształu z tyłu komory z tuszem, ulokowanej na końcu dyszy głowicy drukującej. Pod wpływem impulsu elektrycznego piezo-kryształ deformuje się wyciskając tusz z komory przez dyszę. Jak tylko impuls zanika, piezo-element  wraca do początkowego stanu tworząc podciśnienie zasysające kolejną partie tuszu do komory.

Epson nie jest jedyną frimą , która elsploatuje piezo-właściwości kryształów, lecz to właśnie technologia Micro Piezo jest obecnie najbardziej znaną i odnosi największe sukcesy na rynku. Spójrzmy na historię rozwoju tej technologii, co pozwoli zrozumieć na czym polega jej przewaga.  

Jak powstała technologia Micro Piezo

Od momentu wejścia na rynek pierwszej drukarki z głowicą Micro Piezo mineło już 22 lata, lecz historia powstania tej technologii sięga jeszcze lat 80-tych zeszłego wieku. Głównym problemem, z którym borykał się Epson w tym okresie było to, że szklana głowica piezo-elektryczna, w którą były wyposażone drukarki atramentowe Epsona była zbyt słaba. Siła z którą kropla tuszu była wypychana z dyszy głowicy była na tyle mała, że kropla zmieniała traektorię i nie trafiała w miejsce na kartrce, wyznaczone przez drukarkę. Wskutek  tego jakość wydruku pozostawiała wiele do życzenia.

Początkowo ten problem próbowano rozwiązać poprzez zwiększenie siły impulsu oddziałującego na piezo-element głowicy do 100 volt. Jednak wskutek tego głowica drukująca  pobierająca co raz więcej prądu zwiększyła się w rozmiarach na tyle, że ciężko było ją doprowadzić do kemercyjnego użytku. Na tle konkurencji, z powodzenie stosującej mocniejsze głowice termiczne, zagrożenie utraty rynku było co raz większe.

Porównanie Technologi Piezo-Elektrycznej a Termicznej

Żeby rozwiązać ten problem, został powołany zespół inżynierów na czele z późniejszym prezesem Epsona Minoru Usui. W krótkim czasie zespołowi Usui udało się zmodyfikować głowicę w taki sposób, że ciśnienie generowane przez piezo-elemnt wzrosło wielokrotnie bez zwięszenia siły impulsu elektycznego. Nowa głowica, żeby wystrzelić kropekę tuszu z tą samą siłą do której wcześniej potrzeba było 100 volt, potrzebowała jedynie 30 volt a na dodatek była o wiele mniejsza, co dawało możliwość produkować bardziej kompaktowe drukarki.Potrafiły one wystrzeliwać kropelki tuszu z dużą prędkością, dzięki czemu trafiały one dokładne w to miejsce gdzie były potrzebne. Jakość druku w taki sposób została wyprowadzona na zupełnie nowy poziom. 

Wyniki Micro Piezo

Pierwszą drukarką z głowicą Micro Piezo, wyprowadzoną na rynek w 1993 roku była mono-chromatyczna Epson Stylus 800. Wbrew wysokiej cenie (około 1 000 USD) Epson Stylus 800 odniosła ogromny sukcej kładząc początek szerokiemu stosowaniu techologii Micro Piezo przez Epsona.

Z czasem technologia Micro Piezo evoluowała z  precyzyjnego wystrzeliwania kropel tuszu do możliwości manipulowania rozmiarem kropli. Regulując siłę impulsu elektrycznego głowicy Micro Piezo mogą wystrzeliwać kropelki o róźnych rozmiarach, co skutkuje lepszym odwzorowaniem kolorów oraz lepszą dokładnością wydruków. Na dzień dzisiejszy to jest znacząca przewaga nad drukarkami termicznymi, które eksploatują zjawisko wrzenia, doprowadzające tusze w dyszach do powstania bąbelków, które wypychają tusz przez dysze. Temperaturza wrzenia jest stała a więc bez regulacji średnicy dyszy głowica termiczna nie może zmnieniać rozmiaru kropelki tuszu.

Zmienny rozmiar kropli

Przewagi Micro Piezo

Epson nie jest największym producentem na rynku i sprzedaje o wiele mniej drukarek od HP lub Canon. Tym nie mniej dana marka ma sporą rzeszę fanów, które „nie uznają” innych drukarek niż Epson. Duża zasługa tym technologii Micro Piezo, która zepwnia takie przewagi jak:

  • Lepsza kontrola nad jakością druku poprzez zmianne wymiarzy kropelki tuszu – do pięciu różnych rozmiarów, które mogą być wystrzeliwane z tej samej dyszy. To zapewnia bardziej wyrazisty druk, lepsze przejście kolorów oraz brak odprysków;
  • Głowice Micro Piezo mają bardzo niską temperaturę operacyjną dzięki czemu są one kompatybilne z dużą ilością typów tuszy, w tym ze specjalistycznymi tuszami takimi jak sublimacyjne lub solventowe;
  • Głowice są trwalsze ze względu na brak dużej różnicy temperatur, z związku z czym w 99% przypadków przez cały okres eksploatacji drukarki pracuje ona na tej samej wbudowanej głowicy

Wady Micro Piezo

Nie pozbawiona ta technologia też od wad:

  • W zwiącku z tym, że głowice Micro Piezo są montowane na stałe w drukarkach i nie są wymienialne, uszkodzenie głowicy jest równoznaczne z koniecznościa wymiany całej drukarki
  • Koszt wyprodukowania głowicy Micro Piezo jest wyższy od głowicy termicznej, dlatego cena drukarki z taką głowicą jest nie co wyższa od urządzenia o tych samych parametrach z głowicą termiczną. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl