do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
Wszystkie produkty w sklepie atramentowka.com są skategoryzowane według kodów oryginalnych kartridży (serii drukarek).
Przed wyborem produktu sprawdź numer wkładów w swojej drukarce.

Samodzielne rozwiązywanie problemów z CISS

0

Rozwiązywanie problemów z CISSDoświadczenie, które udało się nam zdobyć za pomocą naszych klientów pokazuje, że 90% wszystkich problemów, które mogą powstać z Systemem Stałego Zasilania Atramentem (CISS) można rozwiązać samodzielnie w warunkach domowych. W tym materiale przygotowaliśmy listę podstawowych problemów z CISS z którymi mogą spotkać się użytkownicy oraz przedstawiliśmy sposoby na ich rozwiązania. Dla Państwa wygody problemy zostały podzielone na główne kategorie, w których podano objawy problemu oraz metodę rozwiązania .

Mamy nadzieje,  że ten artykuł przyda się wszystkim użytkownikom CISS, zarówno obecnym jak i przeszłym.

1)            Problemy związane z czyszczeniem głowicy

Najczęściej spotykane objawy:

 • Pojemnik na zużyty tusz jest przepełniony
 • Drukarka automatycznie wykonuje czyszczenie głowicy
 • Pali się kontrolka pojemnika zużytego tuszu

Rozwiązanie:

Czyszczenie głowicy drukującej wykonywane z poziomu menu drukarki jest czynnością zalecaną do stosowania w każdej drukarce. Pozwala to udrożnić dysze a także pozbyć się bąbelków powietrza z tuszu. Niekiedy drukarka automatycznie dokonuje takiego czyszczenia w ustalonym odstępie czasowym. Jednak każda drukarka posiada także czujnik zliczający ilość zużytego tuszu. Funkcją takiego czujnika jest podanie odpowiedniego sygnału kiedy pojemnik na zużyty tusz jest przepełniony. Po takim sygnale drukarkę należy wysłać do serwisu w celu opróżnienia pojemnika i wyzerowania czujnika. Jeśli drukujemy regularnie i bez dłuższych przerw należy ograniczyć ilość profilaktycznych czyszczeń głowicy. Dodatkowo, zalecane jest zerowanie czujnika zużytego tuszu  po zużyciu około 600 ml tuszu.

2)            Problemy z tuszem:

Najczęściej spotykane objawy:

 • Przy wydruku testu dysz brakuje jednego lub kilku kolorów (reszta kolorów jest OK). Problem nie ustępuje nawet po kilku czyszczeniach dysz.
 • Pod czas druku zapychają się wężyki CISS lub głowica. Są przerwy w druku pewnych kolorów. Problem z czasem ponawia się w wypadku tych samych kolorów
 • Wydruk mocno różni się od oryginalnego obrazu na komputerze
 • Przy druku zdjęć są problemy z rozdzielczością lub jasnymi odcieniami
 • W pojemnikach z tuszem jest widoczny osad

Rozwiązanie:

Wszystkie wymienione problemy są wynikiem niskiej jakości tuszu. Obecnie jest mnóstwo producentów tuszu o różnej jakości produkcji. Większość tanich tuszy ma dodatkowo problem z utrzymaniem stałych parametrów jakości (tusze z różnych partii tego samego producenta dają inną jakość wydruków, najczęściej maja inne odwzorowanie barw). Jeśli kupujesz CISS u jednego sprzedawcy a tusze do napełnienia u innego, musisz przetestować tusze. Niestety, jeśli nie masz dostępu do laboratorium chemicznego, test na podstawie obserwacji objawów wtórnych zajmie trochę czasu. Musisz upewnić się, że przy stosowaniu wybranego tuszy nie powstanie żaden z poniższych objawów:

 • Tusze nie zapchają przewodów w ciągu 6 miesięcy
 • W pojemnikach nie pojawi się osad w ciągu 3 miesięcy
 • Nie będzie przerw kolorów spowodowanych zapchaniem dysz w ciągu 1 miesiąca
 • Na testach dysz nie będzie rozerwanych linii lub braku kolorów w
 • ciągu 15 dni
 • Jeśli po 15 dniach mamy do czynienia z przerwanymi liniami na teście dysz, problem nie  powinien pojawić się w ciągu 5 dni po dokonaniu czyszczenia
 • dysz

3) Problemy z przeniesieniem kolorów

Najczęściej spotykane objawy:

 • Ciemne kolory na wydrukach
 • Wydruk znacząco się różni of oryginalnego pliku lub ma całkowicie inne kolory

Rozwiązanie:

Sprawdź ustawienia druku, jaka jakość druku została wybrana. Jeśli jakość druku jest ustawiona poprawnie, wykonaj test dysz. Jeśli na wydruku masz rozerwane linie, zrób czyszczenie dysz. Jeśli po trzech czyszczeniach problem nie ustepuje, należy odpowietrzyć kartridże.

Jeśli wydruk testu dysz jest prawidłowy, zrób wydruk bloków kolorowych (ilość bloków zależy od ilości kolorów stosowanych w twojej drukarce) i porównaj wydruk do oryginałem. Jeśli zauważysz poważne różnice, sprawdź czy kolorowe kartridże w karetce drukarki zostały włożone w poprawnej kolejności. Jeśli kartridże są włożone w złej kolejności, wyjmij kartridże i ustaw w odpowiedniej kolejności, zgodnie z opisem umieszczonym na karetce drukarki.

4) Problemy z instalacją

Najczęściej spotykane objawy:

 • Podczas druku pali się czerwona kontrolka
 • Podczas druku wężyki Systemu zahaczają o wewnętrzne mechanizmy drukarki
 • Problem z mocowaniem wężyków

Rozwiązanie:

Wężyk CISS nie może być zbyt długi. Dostosuj długość wężyków tak, żeby nie blokowały one ruchu głowicy drukującej jednak nie były zbyt luźne. Żeby to zrobić, podczas druku, odłącz drukarkę od prądu. Głowica zatrzyma się mnij-więcej po środku. Ręcznie przesuń głowicę maksymalnie w prawo a następnie maksymalnie w lewo. Jeśli wężyki systemu blokują ruch głowicy, poluzuj mocowanie.

5) Problemy związane z dłuższymi przerwami w druku

Najczęściej spotykane objawy:

 • Drukarka była nieużywana ponad miesiąc i nie działa prawidłowo po ponownym uruchomieniu.
 • Drukarka nie jest używana regularnie i po trzech miesiącach doświadczasz problemy z jakością druku

Rozwiązanie:

Przy nieregularnym używaniu drukarki z dłuższymi przerwami  jest trzy najczęstszych powody problemów:

 1. W miejscu, gdzie wężyki CISS znajdują się powyżej poziomu zbiorników, tusz może ściekać z powrotem do zbiorników, co spowoduje pojawianie się bąbelków powietrza w przewodach systemu
 2. W pozycji oczekiwania (w prawej części drukarki) jeśli uszczelka drukarki nie szczelnie przylega do głowicy, powietrze przedostaje się do dysz i wysusza tusz znajdujący się w kanalikach, co prowadzi do zapchania się dysz.
 3. Przy używaniu drukarki w warunkach wysokiej temperatury, suchego powietrza lub bezpośredniego wpływu promieni słonecznych, tusz w przewodach drukarki odparowuje i wysycha, czym powoduje zapchanie się głowicy.

Żeby rozwiązać ten problem, zrób około 10 wydruków kolorowych bloków różnego koloru i sprawdź czy problem nie został rozwiązany. Następnie włącz funkcję czyszczenia głowicy i w trakcie czyszczenia wyłącz drukarkę z prądu. Otwórz klapę drukarki i ręcznie przeciągnij głowicę tak, żeby zwolnić  wnękę w prawej części drukarki i przetrzyj ręcznikiem papierowym uszczelkę głowicy. Następnie wróć głowicę do pozycji początkowej. Sprawdź poziom umieszczenia zewnętrznych pojemników z tuszem. Pojemniki muszą być na tym samym poziomie co głowica w drukarce. Staraj się umieścić drukarkę dalej od okien oraz grzejników tak, żeby nie narażać urządzenie na wpływ promieni słonecznych oraz wysokich temperatur.

6) Problemy ze szczelnością kartridzy.

Najczęściej spotykane objawy:

 • W trakcie eksploatacji CISS w jednym z wężyków pojawiły się bąbelki powietrza
 • W trakcie eksploatacji CISS we wszystkich wężykach pojawiły się bąbelki powietrza

Rozwiązanie:

Pod czas instalacji Systemu Stałego Zasilania Atramentem (CISS) zawsze będziemy mieli pewną ilość bąbelków powietrza w przewodach systemy oraz kartridżach. Jest to spowodowane różnicą temperatury w pomieszczeniu. W trakcie druku takie bąbelki znikną z systemu. Jednak w wypadku kiedy mamy do czynienia z bąbelkami powietrza w wężykach systemu przez długi czas po instalacji CISS, należy sprawdzić kartridże systemu i miejsca łączenia się wężyków z kartridżem, możliwe, że wężyki są słabo przymocowane. Jeśli łącza wężyków są szczelne, należy obejrzeć obudowę kartridży na przedmiot szczelności. Nieszczelne kartridże należy natychmiastowo wymienić.

7) Problemy z chipami

Najczęściej spotykane problemy:

 • Świeci się kontrolka poziomu tuszy i nie znika po resetowaniu chipów
 • Nie działa funkcja czyszczenia głowicy

Rozwiązanie:

Za każdym razem kiedy mamy do czynienia z problemami, przyczyną których mogą być chipy Systemu CISS, należy sprawdzić:

 • czy kartridże są prawidłowo zamontowane w karetce (czy są dociśnięte)
 • czy chipy są prawidłowo przymocowane do kartridży (nie ma przekrzywień, lub chip nie wypadł z mocowania)
 • zy ramka chipów nie jest zdeformowana
 • czy chip nie jest uszkodzony.

Najczęstszym powodem problemów jest niedociskanie kartridzy w karetce co powoduje brak kontaktu chipów ze stykami drukarki. Przy włożeniu kartridży do drukarki zawsze powinniśmy usłyszeć charakterystyczny klick.

Mamy nadzieje, że te porady pomogą rozwiązać większość  problemów z CISS i pozwolą Państwu swobodnie cieszyć się wygoda jaka daje System Stałego Zasilania Atramentem CISS.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl