do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
Wszystkie produkty w sklepie atramentowka.com są skategoryzowane według kodów oryginalnych kartridży (serii drukarek).
Przed wyborem produktu sprawdź numer wkładów w swojej drukarce.

Kategorie blog
Chmura tagów

Tekst cyfrowy czytamy zupełnie inaczej niż tradycyjny – poznajmy wyniki kilku badań

0

Obecnie coraz częściej informacji lub książek czytamy w formie elektronicznej. Coraz tańsze ebooki z dużymi ekranami, szybkie smartfony oraz tablety umożliwiają wygodne czytanie książek lub porannych wiadomości. Pomimo dużej popularności cyfrowego druku wiele osób pozostaje przy tradycyjnej gazecie lub książce. Według przeprowadzonych badań około 52% użytkowników tabletów podkreśla, że czytanie z elektronicznego urządzenia jest wygodniejsze. Z kolei 48% osób nie widzi żadnej różnicy pomiędzy obiema formami. Czy jest tak naprawdę?

W 2005 roku Ziming Liu związany z San Jose State University przeprowadził badanie na temat różnicy pomiędzy czytaniem papierowego a cyfrowego druku. Zdaniem Liu podczas czytania tekstu elektronicznego czytamy wyrywkowo, skaczemy po tekście w poszukiwaniu słów kluczowych. Mówiąc prościej szukamy najistotniejszych informacji przez co nie wgłębiamy się dostatecznie głęboko w czytany tekst. Inaczej sprawa wygląda podczas czytania papierowego czasopisma czy książki, gdzie czytelnik wnika znacznie głębiej w magiczny świat liter. Powyższe obserwacje Liu porównuje do oglądania krajobrazu z jadącego samochodu oraz pieszego spaceru. Podczas pieszej wędrówki krajobraz pozostaje o wiele dłużej w pamięci. Podobnie jest z książką – klasyczny wydruk zapamiętamy dużo dłużej.

Czytanie w formie tradycyjnej

Tematyką cyfrowego druku zainteresowała się również Anna Mangen z norweskiego University of Stavenger. W roku 2014 we współpracy z Nice-Sophia Antipolis University oraz Aix-Marseille University Mangen przeprowadziła badanie na grupie 50 dorosłych badanie. Zadaniem badanych osób było przeczytanie tajemniczej historii o objętości 28 stron. Część dorosłych czytało tekst w formie elektronicznej, a część jako książkę. Grupa czytająca opowiadanie w wersji cyfrowej miała większy problem z ustaleniem wydarzeń w chronologicznym porządku. Wyniki potwierdziły częściowo to co zaobserwował 9 lat wcześniej Liu. Zdaniem Mangen różnica wynika z faktu, iż czytając książkę możemy z łatwością możemy wrócić do dowolnego fragmentu. Natomiast tekst elektroniczny wymaga nieustannego klikania i przewijania.

Powyższe badania pokazują, iż na tekst elektroniczny mózg reaguje inaczej. Obie formy mają zarówno swoje wady jak i zalety. Papierowe książki o wiele wygodniej czytać w domu, natomiast elektroniczne dokumenty sprawdzą się w autobusie lub wszędzie tam, gdzie nie mamy możliwości wygodnego fotela.

Wpisy powiązane:

- Biuro bez papieru - fikcja czy kolejność rzeczy?

- Drukarka na studiach - zbędny dodatek czy praktyczna rzecz?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl