do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
Wszystkie produkty w sklepie atramentowka.com są skategoryzowane według kodów oryginalnych kartridży (serii drukarek).
Przed wyborem produktu sprawdź numer wkładów w swojej drukarce.

Kategorie blog
Chmura tagów

Biuro bez papieru – fikcja czy kolejność rzeczy?

0

W 1978 roku powstała zaskakująca koncepcja powstania biur, w których to papier miał zastąpić nośnik cyfrowy. Autorem pomysłu był naukowiec brytyjsko-amerykańskiego pochodzenia Frederick Wilfrid. Od przedstawienia nowatorskiej idei upłynęło prawie 40 lat, a tony papieru dalej zalegają w biurach. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest bardzo prosta przyzwyczajenia oraz ergonomia nowoczesnych urządzeń.

Przyzwyczajenia trudno zmienić

Przede wszystkim papier pozostaje jednym z najstarszych nośników informacji. Niemalże w dowolnym miejscu oraz czasie możemy nanieść na nim najważniejsze informacje, które przekażemy dalej lub schowamy do archiwum. Prostota eksploatacji sprawia, iż z papierem tak trudno się rozstać. Firma Epson przeprowadziła badanie wśród pracowników biurowych dotyczące kwestii związanych z drukowaniem. Ankietę przeprowadzono na próbie 3693 pracowników z następujących krajów: Wielkiej Brytani, Francji, Niemczech, Włoch oraz Hiszpanii. Blisko 77% ankietowanych określa drukarkę jako niezastąpione narzędzie w codziennej pracy. Z kolei 83% badanych uważa koncepcję „biura bez papieru” za całkowicie oderwaną od rzeczywistości. Co więcej jedynie 4% respondentów w swoim biurze nie posiada drukarki. Powyższe dane w dokładny sposób obrazują jak trudno jest zastąpić tradycyjny papier nowymi technologiami. Oczywiście w wielu biurach coraz częściej możemy spotkać notebooki lub tablety, jednakże nie zastąpią one całkowici papierowych arkuszy.Biuro bez papieru

Mniej dokumentów więcej miejsca w biurze

O dziwo koncepcja ta powstała nie z chęci ratowania środowiska naturalnego, a zachowania większego porządku w biurze. Niejednokrotnie większość dokumentów przechowywana jest w kilku kopiach, które zalegają w biurowych szafach. Oczywiście mniejsza ilość dokumentów pozostaje równoznaczna z mniejszą wycinką drzew, a więc dbaniem o środowisko. Zgodnie z danymi publikowanymi przez Epson Polska 88% pracowników biurowych w ciągu jednego dnia pracy drukuje około 21 dokumentów. Co najczęściej drukują pracownicy? W czołówce drukowanych dokumentów pozostają wiadomości e-mail, raporty i najróżniejsze załączniki. Nowsze modele drukarek projektowane są z myślą o jak największej ergonomice pracy. Mniejsze zużycie energii i atramentu to główne cechy nowoczesnego sprzętu. Coraz częściej w biurach oraz domach można spotkać drukarki ze stałym zasilaniem atramentu (CISS), w których to tradycyjne wkłady zastąpiono pojemnikami do własnoręcznego napełniania tuszem. Większość światowych liderów w sektorze drukarek prowadzi usługi „zarządzania drukiem” pozwalają na zredukowanie kosztów związanych z drukowaniem zarówno w małych jak i dużych przedsiębiorstwach. Zatem czy koncepcja z roku 1978 kiedykolwiek zostanie zrealizowana? Najprawdopodobniej nie – nowoczesne rozwiązania wdrażane w obecnych drukarkach gwarantują znacznie niższe kwoty przeznaczane na drukowanie, a także działają korzystnie na środowisko naturalne np. nietoksyczne tusze czy mniejsza wycinka drzew.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl