do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
Wszystkie produkty w sklepie atramentowka.com są skategoryzowane według kodów oryginalnych kartridży (serii drukarek).
Przed wyborem produktu sprawdź numer wkładów w swojej drukarce.

Szybkość drukarki: PPM a IPM. Na czym polega różnica?

0

Zapewne każdy, kto ostatnio rozglądał się za jakąś drukarką spotkał się z problemem jak odczytać parametry techniczne oferowanego sprzętu. Jedni producenci drukarek podają szybkość druku w ppm (Pages Per Minute) czyli Stronach na Minutę, zaś inni w ipm (Images Per Minute) czyli Obrazach na Minutę. Większość ludzi często w ogóle nie zwraca uwagi na taką różnicę jednej literki i kupuje tą drukarkę gdzie wskaźnik jest po prostu wyższy.

W wyniku takiego lekceważenia, klient może być mocno zdziwiony, że drukarka z deklarowaną szybkością 33 ppm (str./min) za ledwo wyciąga 15 stron na minutę. I to, w przypadku  jeśli puścić na druk jeden piętnasto-stronicowy dokument z tekstem (żeby miał jak można mniej obrazków). Natomiast jeśli do wydruku jest kilka dokumentów należy zarezerwować sobie po 7-10 sekund na rozpoczęcie druku pierwszej strony, jeśli to jest pierwszy druk po uruchomieniu drukarki, odczekać należy jeszcze więcej; i jeszcze więcej taki klient będzie czekał na wydruk dokumentów bogatych w grafikę.  

Najbardziej frustrujące są takie sytuacje w przypadku kiedy mamy do porównania inną drukarkę od innego producenta, która wbrew temu, że ma w specyfikacji wpisany mniejszą szybkość mierzoną w ppm (powiedzmy 22 str/min) jest „demonem prędkości” w porównaniu do naszego nowego nabytku z jego 33 ppm. Powstaje logiczne pytanie, jak tak może być? Przecież, każdy z producentów powołuje się na ten sam standard ISO (np.  ISO/IEC 24711) w zakresie mierzenia prędkości druku.

Przyjrzyjmy się temu jak się mierzy wskaźniki PPM oraz IPM, według standardów Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO).

Jak się mierzy PPM

Wiadomo, że każdy wydruk jest inny. Drukujemy różną ilość tekstu, używamy różnej ilości kolorów oraz drukujemy na różnych formatach papieru. Żeby mieć jakiś punkt odniesienia i  móc porównać szybkość z jaką mogą drukować różne drukarki, został wprowadzony wskaźnik ppm. W tym wskaźniku za stronę uważała się kartka, zadrukowana na 5% od ogólnej powierzchni.

Ten wskaźnik mógłby być wiarygodnym miernikiem gdyby do testów były stosowane jednakowe wzorce. Natomiast standard nie mówi nic o tym czy do zmierzenia szybkości ppm ma być użyty jeden dokument o wielu stronach, czy kilka dokumentów. Nie mówi także nic o jakość w jakiej muszą być zrobione wydruki. Jak wiadomo, to wszystko wpływa na szybkość i tą lukę sprytnie wykorzystują producenci przy testowaniu swoich urządzeń. Drukarka testowana na wydruku kilku dokumentów w normalnej jakości (takich, jakie w rzeczywistości drukujemy codziennie), nigdy nie osiągnie taką samą prędkość jak drukarka testowana w laboratorium na wydruku 1 wielostronicowego dokumentu z 5% zapełnieniem w najniższej jakości.  

Innymi słowy, każdy producent wymyślił własne niby ISOstandardy do mierzenie szybkości w stronach na minutę. Żaden z nich nie odpowiada realnej szybkość drukarki w codziennej eksploatacji i służy tylko jednemu celowi – wydrukować jak można więcej stron w ciągu minuty nie naruszając jedynego warunku ISO o 5% zapełnieniu kartki.   

Jak się mierzy IPM?

Widząc, że wskaźnik PPM jest co raz częściej wykorzystywany do wprowadzania w błąd potencjalnych nabywców drukarek, Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna zrewidowała standardy dotyczące szybkości druku dla urządzeń kolorowych. Według standardu ISO/IEC 24734 został wprowadzony wskaźnik ipm (obrazów na minutę).  

Ponieważ drukarki mogą zachowywać się inaczej w przypadku druku z różnego rodzaju programów, do testu szybkości w ipm obowiązkowo powinno się stosować standardowy zestaw 4-stronicowych dokumentów utworzonych w popularnych aplikacjach biurowych Word, Excel oraz w formacie PDF. Dokumenty zawierają  jedno zdjęcie, logotypy firmowe oraz różnego rodzaju wykresy. Pliki tekstowe są bogate w ilustrację lecz główny akcent w plikach jest robiony na przekazaniu informacji bardziej tekstowych niż graficznych. Wprowadzając jedyny wzorzec i konkretne wskazówki co do testów, ISO ogranicza możliwość manipulowania danymi dotyczącymi szybkości druku.

Standardy mierzęnia ipm

 W taki sposób, widząc w specyfikacji drukarki szybkość podaną w ipm, potencjalny nabywca drukarki może mieć więcej pewności ze podobną szybkość druku uzyska przy codziennej eksploatacji drukarki.

Jak przeliczyć PPM w IPM?

Niestety, ze względu na to, że producenci często manipulują wskaźnikiem ppm nie ma matematycznej formuły do przeliczenia ppm w ipm. Niektórzy blogerzy po przeprowadzonych testach domowych twierdzą, że 1 ipm = 3 ppm, lecz to jest ich prywatne doświadczenie.  Warto jednak pamiętać, że wskaźnik ppm jest bezużyteczny dla porównania drukarek różnych producentów. Można go użyć przy porównywaniu parametrów drukarek tego samego producenta, lecz wybierając pomiędzy drukarkami różnych marek, bardziej bezpiecznym będzie wybór tej,  która ma podaną szybkość w ipm. W innym przypadku pozostaje jedynie zaufać uczciwości i doświadczeniu sprzedawcy.

Więcej informacji na temat podwójnych standardów PPM można znaleźć na tej stronie 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl